Publicitate
RO-
DATASAT
RO-
e-avantaj
4G
WiMAX
camere foto
Parteneri

Electronice de la A la Z

Magazin - Electronice de la A la Z

Piese pentru amatori

Forumul electronistilor

DTH - receptie TV satelit

Chat-ul electronistilor

Depanare Grup

e-Decodare Grup

Ultimele subiecte
» Frigidere , aer conditionat
Joi Noi 18, 2010 2:11 am Scris de Admin

» Telefoane Dual Sim www.telefoanedualsim.net
Dum Mar 28, 2010 6:29 pm Scris de servicesbotmail

» Usi metalice
Vin Ian 29, 2010 5:20 pm Scris de Admin

» Schimb 1 : 1
Sam Aug 22, 2009 6:16 pm Scris de Elk

» Amenajari interioare
Mier Iul 01, 2009 4:20 am Scris de Admin

» Link-uri utile
Vin Iun 12, 2009 3:48 am Scris de Admin

» Sfatul meu ...
Joi Iun 11, 2009 6:54 am Scris de Admin

» Componente electronice ieftine noi sau SH pentru amatori
Joi Iun 11, 2009 2:57 am Scris de Admin

» Forumul electronistilor
Joi Iun 11, 2009 2:41 am Scris de Admin

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Sfatul meu ...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Sfatul meu ...

Mesaj  Admin la data de Joi Iun 11, 2009 6:54 am

Clientul este persoana care are nevoie de un serviciu si plateste pentru asta .
Mesterul este persoana care presteaza un serviciu si incaseaza banii pentru munca sa .

Asigurati-va ca mesterul a inteles ce doriti sa faca si solicitatii detalii despre felul cum isi propune sa realizeze lucrarea , eventual apelati si la alte pareri , in special la persoane care se pricep in acel domeniu , inainte de a fi nevoiti sa platiti ceva care nu va place .
Nu comandati o lucrare decat dupa aflarea pretului pietii si INTOTDEAUNA solicitati mesterului un pret inaintea efectuarii lucrarii . Puteti incerca o negociere , fara sa va bateti joc ...
Mesterii adevarati nu-si vand ieftin munca ! Au intotdeauna clienti si daca nu merita vor refuza lucrarea . Pacaleala mare va veni de la "mesterii" care n-au de lucru si vor lucra precum plata !
Asigurati-va ca in urma negocierii ati inteles acelasi lucru cu meseriasul . Discutati si de pretul curatarii locului lucrarii la terminare , mai ales cand este vorba de volum mare de gunoi (moloz, de ex.) .
Solicitarea sau acordarea "bonusurilor" (masa asigurata , bautura , tigari , etc.) dauneaza si vor prelungi durata de realizare a lucrarii . Mesterul trebuie sa vina ca la serviciu - la ora planificata , cu sculele necesare , cu pachet (daca durata estimata este mai mare) . Trimisul clientului la magazinul din colt pentru o bere , tigari , etc. ar trebui sa va puna pe ganduri ...
Nu in ultimul rand , solicitati o estimare realista a duratei lucrarii .
In cazul lucrarilor complexe sau scumpe , nu strica sa semnati un contract in care fiecare parte sa aibe drepturi si obligatii !
Plata in avans si lasatul a doua , trei scule la locuinta clientului nu reprezinta garantia ca meseriasul va mai veni sa termine lucrarea .
Cereti referinte la cunostinte , prieteni sau solicitati-le de la beneficiari anteriori mai ales cand este vorba de lucrari mai scumpe , care implica deranj si materiale .

Ce calitati trebuie aibe un mester ?
- sa-i placa ceea ce face - un mester adevarat este un profesionist pasionat de activitatea sa ;
- sa fie ordonat - puteti observa cum isi tine sculele ;
- sa posede scule specifice activitatii prestate ;
- sa nu-i trebuiasca intaritoare alcoolizate pentru a incepe lucrul - periculos !
- sa nu piarda timpul fumand un pachet intreg de tigari admirand "peisajul" - asta inseamna timp si banii dumneavoastra ;
- sa fie cuviincios si respectos ;
- sa fie in permanenta comunicare cu clientul , expunandu-i solutiile tehnice disponibile problemei de rezolvat ;
- sa recomande materialele cele mai potrivite activitatii propuse , sa se aprovizioneze cu materiale si doar daca clientul doreste sa faca aprovizionarea il va insoti la magazine pentru a achizitiona exect ceea ce-i trebuie ;
- clientul trebuie consiliat pentru achizitionarea materialelor de calitate la un pret corect .

Astept si alte pareri , completari , in special de la "patiti" .

Admin
Admin

Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 08/06/2009

Vezi profilul utilizatorului http://mester.forumz.ro

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum